U BiH se sklapa sve manje brakova, evo zašto

Mladi sve više teže neovisnosti i samostalnosti, što često podrazumijeva odgađanje ili izbjegavanje braka i osnivanje porodice

07.05.2024. 11:40
  • Podijeli:
Brak (1)-63e5f86fbc385.webp Foto: Pixabay

Tradicijski koncept braka i porodice mijenja se u današnjem društvu, a s njim i percepcija mladih o vlastitom ulasku u brak i osnivanju porodice. Sve više mladih odgađa ili u potpunosti izbjegava brak, dok se žene sve manje odlučuju za instituciju braka. Ovi trendovi, koji su vidljivi širom BiH, pokreću brojna pitanja i razmatranja o društvenim, ekonomskim i kulturnim promjenama koje oblikuju naše društvo.

Jedan od ključnih faktora koji utječe na ovaj trend je promjena prioriteta i vrijednosti među mladima. Tradicionalni koncept braka kao ključnog elementa u životu sve više gubi svoju važnost u korist individualnih sloboda, osobnog razvoja i karijernih ambicija.

Mladi sve više teže neovisnosti i samostalnosti, što često podrazumijeva odgađanje ili izbjegavanje braka i osnivanje porodice.

Pored toga, ekonomska nestabilnost i izazovi koji proizlaze iz nje također igraju značajnu ulogu u smanjenju stope brakova i udaja. Visoki troškovi života, nezaposlenost ili nesigurnost posla mogu otežati mladim ljudima planiranje budućnosti i osnivanje porodice.

Mnogi se mladi osjećaju nespremni ili financijski nesposobni za preuzimanje odgovornosti koja dolazi s brakom i roditeljstvom.

Društvene promjene također imaju utjecaj na percepciju braka i porodice. Sve veći broj razvoda i nestabilnosti u brakovima može potkopati vjeru mladih u dugoročnu održivost braka.

Također, sve veći broj alternativnih životnih stilova i oblika zajedništva, poput vanbračnih partnerstava ili samohranog roditeljstva, pruža mladima više opcija izbora osim tradicionalnog braka.

Isto tako, promjene u društvenim normama i vrijednostima otvaraju vrata većoj inkluzivnosti i prihvatanju različitosti u porodičnim modelima.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()