Kako se izboriti sa vršnjačkim nasiljem? Ovo su prvi znaci da nešto nije dobro

Više detalja donosi u prilogu Nevena Topić.

28.02.2024. 20:39
  • Podijeli:

Pesnice, psovanje i uvrede postali su uobičajan način rješavanja problema među mladima, pa je vršnjačko nasilje svakodnevno u porastu. To pokazuje i istraživanje prema kojem se od 5700 ispitane djece srednjoškolskog uzrasta u RS, njih 10 odsto izjasnilo da je doživjelo neki vid nasilja od strane vršnjaka.

"Najveći broj njih, čak 40% je reklo poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja tako da nasilja definitivno ima. Verbalno nasilje je verbalno najveći procenat odgovora i ono što je takođe zabrinjavajuće je da su mjesto na kojem se to nasilje najčešće dešava naveli učionicu", kazala je Gordana Rajić, Ombudsman za djecu Republike Srpske.

Bilo da je u aktuelno u školi ili van je, prvi znakovi da je dijete sklono nasilju su:
-učestali konflikti ili tuče sa vršnjacima;
-često suprostavljanje odraslima;
-burno reagovanje na zadirkivanje, razočarenja ili kritiku;
-mali broj prijatelja;
-čest osjećaj frustriranosti;

Žrtve vršnjačkog nasilja najčešće su povučenije i mirnije osobe sa niskim samopouzdanjem.

"Dijete izostaje iz škole, počinje dobijati slabe ocjene, zatvara se, postaje povučeno, ne vjeruje nikome. Roditelji nažalost ne primjete to na vrijeme", smatra psiholog Mladen Golić.

Nije to problem samo roditelja već kompletnog društva. Mora postojati određena svijest o ovoj problematici koja obavezuje na reagovanje.

"Vlada RS je prošle godine donijela program mjera za suzbijanje nasilja i sprečavanje nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima i da je taj program ustvari obuhvatio nekih 11 prioriteta i 69 mjera", kaže Nataša Cvijanović, pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje RS

"Važno je da ovoj temi razgovaramo sa drugim subjektima zaštite i da definišemo mjere za postupanje u narednom periodu kako bi se ova problematika držala na zadovoljavajućem nivou", rekao je Mile Šikman, načelnik Uprave za policijsku obuku Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili dan roze majice obilježava se od 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju jer je u školu došao u rozoj majici kao znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma dojke. Sutradan, svi dječaci i djevojčice, obukli su ljubičaste majice u znak solidarnosti prema zlostavljanom dječaku.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()