Ombudsmeni BiH: Još je mnogo izazova na polju unapređenja položaja žena u bh. društvu

Ombudsmeni su u dosadašnjem radu postupali u više predmeta u kojima su navodi žalbe ukazivali na povredu rodne ravnopravnosti

07.03.2023. 13:14
  • Podijeli:
soping-shopping-zene-shutterstock.jpg

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine Jasminka Džumhur, Nives Jukić i Nevenko Vranješ čestitali su 8. mart, Međunarodni dan žena, ali i podsjetili da je još mnogo izazova na polju ostvarivanja rodne ravnopravnosti i unaprjeđenja položaja žena u bh. društvu.

Ombudsmeni su u dosadašnjem radu postupali u više predmeta u kojima su navodi žalbe ukazivali na povredu rodne ravnopravnosti, a konkretnije, na činjenicu da su žene koje su ostale u drugom stanju bile suočene sa kršenjem prava iz radnog odnosa, kao i činjenicu da vanbračna zajednica ne uživa de facto isti stepen zaštite kao bračna zajednica u pogledu ostvarivanja pojedinih imovinskih prava, kao što su pravo na izdržavanja ili nasljeđivanje zajedničke imovine - saopćeno je iz te institucije.

U saopćenju se navodi da je zbog toga važno naglasiti da se, uprkos značajnom napretku, ekonomska neravnopravnost žena još nalazi u samom korijenu svih drugih oblika kršenja prava žena na  osnovu spola, njihovog bračnog i porodičnog statusa i materinstva.

U procesu zaštite od rodno zasnovane diskriminacije, Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH formirani su mehanizmi koji se koriste u predmetima ove vrste, što uključuje i krivično-pravnu zaštitu, dok Ombudsmeni preduzimaju mjere po žalbama građana u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije.

Ombudsmeni navode da je ovaj datum prilika da se sagleda učinjeni napredak i pozove na promijene, uključujući i promjenu u načinu razmišljanja  o ulogama žena i muškaraca u društvu, bez čega nema ni istinskog poštivanja ljudskih prava žena.

Ombudsmeni stoga pozivaju na ulaganje dodatnih napora u pravcu osiguranja ravnopravnosti i uživanju svih prava, posebno učešća žena u javnom životu u skladu sa odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova BiH, te pozivaju nadležene da poduzmu mjere, uključujući i afirmativne aktivnosti na osiguranju ovog principa.

Ombudsmeni posebno ističu važnost poduzimanja mjera na sprječavanju nasilja nad ženama, uključujući i nasilje putem informacijsko-komunikacijskih tehnologija, govora mržnje i sl., piše Federalna.ba

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()