Cijena kafe u kafićima u većim bh. gradovima ide i do šest maraka

Građani se snalaze kako mogu, neki dizanjem kredita, a neki ulaze u minus na tekućim računima

05.04.2024. 13:00
  • Podijeli:
Kafa_Pixabay.jpg Foto: Foto: Pixabay

Svakodnevni troškovi života rastu iz dana u dan. I dok se potrošačka korpa približava iznosu od 3.000 KM, prosječne plaće nisu dovoljne da te troškove pokriju ni 50 posto, piše Večernji list BiH.

Građani se snalaze kako mogu, neki dizanjem kredita, a neki ulaze u minus na tekućim računima. I ono najosnovnije brojnima je luksuz.

Posjećenost ugostiteljskih objekata mnogo je manja nego prijašnjih godina, što i ne čudi s obzirom na to da cijena kafe ide i do šest maraka u određenim kafićima.

U Sarajevu kava košta od 2 do 4 KM, ali na Baščaršiji ide i do 6 maraka. Cijeđena naranča je 5 KM, kilogram bureka je 18, a zvrk 4,50 KM, dok je za porciju pure potrebno izdvojiti čak 8 maraka, piše srpska.info.

Ako ste za kafu u starom dijelu Mostara, najčešće ćete je platiti 6 KM. Pite su 10, a čak i sok košta 6 maraka.

Banjalučani kafe plaćaju od 2,50 do 3 marke. Oko 3,50 su sokovi, limunada je 5, krompiruša oko 3,50, a čaj od 2,50 do 3,50 KM.

"Možete kafu popiti i za 1,50 KM, ali nema baš puno takvih lokala i nisu u centru. I u njima je uglavnom teško naći mjesto", objašnjava za Srpskainfo Slaviša P.

Govori kako za jedan običan ručak treba dati minimalno između 15 i 20 maraka po osobi, a riječ je uglavnom o pizzi ili nekoj piletini. Variva u restoranima uglavnom koštaju oko 8 maraka, a mala porcija pilećeg filea je 6 KM.

"Najobičniji sendvič je minimalno 3 KM, oni malo 'bogatiji' su oko 5,50 maraka. Burek je 4,50, a mali jogurt gotovo marku. Komad pizze danas je teško naći za manje od 3,50 maraka", kazao je.

Provjerili smo i šta kaže Numbeo, najveća svjetska baza podataka o troškovima života, o cijenama u navedena tri grada u BiH.

Za ručak u jeftinom restoranu u Sarajevu i Mostaru prosječno je potrebno oko 10 maraka, a cijene se kreću od 7 do 15 KM. Banja Luka je nešto skuplja te je za ručak u restoranu iste kategorije prosječno potrebno izdvojiti 12 makara, dok se raspon cijena kreće od 8 do 30 KM.

Dvije osobe u restoranu srednje klase u Mostaru za tri slijeda moraju izdvojiti 53 KM, a raspon se kreće od 30 do 80 KM. Ručak za dvije osobe najjeftiniji je, barem prema podacima Numbea, u glavnom bh. gradu i prosječno stoji 50 KM. Petnaest maraka više dvije osobe platit će ručak u Banjoj Luci nego u Sarajevu, gdje se za isti prosječno izdvaja 65 KM, dok se raspon cijena kreće od 35 do 120 maraka. Boca piva od 0,33 l u sva tri grada stoji od tri do šest maraka, kapučino od dvije do četiri marke, a boca vode od 0,33 l od jedne do tri marke.

Usporedili smo i cijene u trgovinama u ova tri grada.

Litra mlijeka u Mostaru prosječno stoji 2,04 KM, Sarajevu 2,34 KM te 2,26 KM u Banjoj Luci. Svježi bijeli hljeb koji teži pola kilograma u Mostaru je prosječno 1,78 KM, Sarajevu 1,74 KM a u Banjoj Luci 1,93 KM. Za dvanaest jaja u Mostaru izdvaja se 4,13 KM, Sarajevu 4,72 KM i 4,45 KM u Banjoj Luci.

Kilogram lokalnog sira u trgovinama u Mostaru prosječno stoji 17,24 KM, a raspon cijena kreće se od osam do 25 KM. Nešto nižu cijenu za lokalni sir izdvajaju Sarajlije, prosječno 14,59 KM (raspon cijena od sedam do 21 KM), a Banjalučani 14,85 KM (cijene se kreću od 6,40 KM do 28 KM).

Litra goriva u sva tri grada prosječno stoji oko 2,70 KM, a raspon se kreće od 2,51 do 3,30 KM. Jednosmjerna karta lokalnim prijevozom najjeftinija je u Sarajevu - 1,80 KM, a najskuplja u Banjoj Luci - 2,30 KM, dok u Mostaru vožnja od tačke A do tačke B stoji prosječno dvije marke. Mjesečna karta lokalnim prijevozom najskuplja je u Mostaru i stoji 57,50, a najjeftinija u Sarajevu i za nju je potrebno izdvojiti 53 KM. Taksi-start u Sarajevu i Banjoj Luci stoji 2,50 KM, a u Mostaru tri marke, kilometar vožnje taksijem u Mostaru 1 KM, Sarajevu 1,50 KM, a u Banjoj Luci 1,80 KM. Sat vremena čekanja taksisti u Mostaru naplaćuju prosječno 19 KM, Sarajevu 10 KM, a u Banjoj Luci 15 KM.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()