Vruće pitanje pred SB UN: Stižu li u BiH i hrvatski vojnici?

Očekuje se odluka o statusu misije Altea u BIH

02.11.2022. 19:39
  • Podijeli:

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija večeras će raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini. Očekuje se da donese odluku o statusu misije Altea u BIH i produženju mandata ove misije za još godinu dana. U međuvremenu, zahtjev hrvatske Vlade o učestvovanju njenih vojnika u misiji Altea u BiH postalo je vruće pitanje na relaciji Hrvatska-BiH.

Počelo je još u septembru kada je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio da će insistirati na tome da pošalju oružane snage te zemlje u mirovnu misiju u BiH, a nastavak dobilo najnovijim pismom hrvatskog ministra spoljnih i evropskih poslova Gordana Grlića Radmana upućeno glavnom sekretaru NATO-a. Ovakva, u posljednje vrijeme, sve zapaljivija retorika komšija preko Save, izazvala je oštra reagovanja u BiH.

"Onda i Srbija ima pravo da traži da svoje vojnike rasporedi u okviru misije Altee. Srbija je kao i Hrvatska garant Dejtonskog sporazuma. Međutim, slabi su izgledi da će Hrvatima to biti odobreno jer će se bošnjačka strana jako protiviti jer je tu logika jasna, ako budu dolazili hrvatski vojnici oni će ići tamo gdje žive Hrvati, zapadna Hercegovina. Vojnici Srbije imaju pravo da dođu, biće vjerovatno u Republici Srpskoj. Šta bošnjačka strana, može da traži da vojnici Turske budu tu, ali to je podjela BiH definitivna. Mislim da su toga svjesni i Izetbegović i Komšić i da će se oni žestoko tome protiviti i da ta ideja neće zaživjeti", smatra Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci.

Opširnije u prilogu Danke Savić.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()