Rakić za UNU: Zarada MMA boraca u odnosu na fudbalere je sitnica

Život profesionalnog sportiste nisu samo uspjesi i takmičenja, već i porazi, ali i povrede, koji su teški psihološki momenti u svakom sportu.

21.11.2022. 21:03
  • Podijeli:

Aleksandar Rakić je najbolje rangirani UFC borac sa Balkana i nalazi se na 4. mjestu UFC liste. Oporavlja se od najteže sportske povrede, pokidanih ligamenata koljena. 

S obzirom na to da živi u Beču, njegov dolazak u Beograd bio je jedinstvena prilika za kratak intervju za Una TV o budućim planovima. 

"Povrijedio sam koljeno prije šest mjeseci u najvažnijem meču u karijeri protiv Jana Blahoviča, bivšeg šampiona i tada mi je UFC rekao ako pobijedim, borim se za pojas. Oporavak ide fenomenalno i treba mi još dva, tri mjeseca da dođem na sto posto i onda očekujem sljedeći meč“, kaže Rakić.

Život profesionalnog sportiste nisu samo uspjesi i takmičenja, već i porazi, ali i povrede, koji su teški psihološki momenti u svakom sportu. 

"Bio je to težak period, tugovao sam i plakao, ali to je bilo kratko. Moja želja i cilj da postanem svjetski prvak su toliko veliki. Operisao sam se samo šest dana poslije meča i od tada je počeo oporavak i idemo dalje“, optimističan je najbolji srpski MMA borac.

Aleksandrov put bio je prilično zanimljiv, a kada je bio mali, kao većinu dječaka zanimala ga je lopta. Prvo se bavio fudbalom, potom kik-boksom, a onda je izabrao MMA.

"Kao dijete sam uvijek bio sa previše energije, fudbal me nije ispunjavao. Kik- boks sam počeo sa šest godina da treniram. I onda sa 19 sam želio nešto više, a to je bio MMA. Razlika između ova dva sporta je ta što su u kik-boksu dozvoljeni udarci rukama i nogama, a MMA je slobodan sport, spaja se hrvanje, brazilska džijudžica, bok i kik-boks, a borimo se u oktagonu“. 

Ali, u MMA ipak nije sve dozvoljeno. 

"Postoji nekoliko pravila. Udarci u potiljak, u genitalije, prsti u oči su na primjer zabranjeni. Nema šutiranja protivnika u glavu, koljena u glavu, ne smije da se hvata za kavez i još nekoliko sitnica“, dodaje Rakić.

Prvih pet mečeva takmičio se pod zastavom Austrije u kojoj je rođen i gdje i danas živi, ali nakon toga odlučio je da izabere Srbiju.

"Moji korijeni su odavde. Jednostavno ta podrška, ta cijenjenost iz te Srbije... Možda 20 posto ljudi u Austriji zna šta je MMA, brutalan im je, otpisuju ga, nije im poznat. S druge strane, iz čitavog regiona i sa Balkana imam ogromnu podršku i to mi daje vjetar u leđa i motivaciju. Odlučio sam da se borim pod srpskom zastavom, jer želim da se zahvalim narodu na podršci. Cijenjen sam i moje borbe se gledaju, bodre me“.

Mnogo je truda i rada, ali kako zarađuju MMA borci?

"Ja ću reći, ono koliko se mi MMA borci trudimo i treniramo, to ne nema ni u jednom sportu. Što se stiče plaćanja, u odnosu na boks ili čak fudbal, to je sitnica“. 

Planovi za dalje su više nego jasni. 

"Cilj je pojas i da postanem šampion, ali ako može da se uklopi da uz to dobijem i revanš sa Janom, to bi bilo fantastično“. 

Kako se postaje šampion?

"Disciplinom,  sa sjajnim timom i ljudima oko sebe i malo sreće“, zaključuje Aleksandar Rakić. 
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()