Razvoj digitalne umjetnosti preko NFT-a ili najveća piramidalna prevara svih vremena

Sve je to trebalo biti bajno i super, ali ne treba da zaboravimo činjenicu da se kroz NFT umjetnost možda pere ogroman novac, kaže Smajić

30.12.2021. 19:02
  • Podijeli:
ntf.jpg

0Ako pratite dešavanja u svijetu tehnologije, vrlo je vjerovatno da vam je za oko i uho zapala informacija da su bogati kolekcionari sve više počeli da se okreću digitalnom tržištu, u takvom okruženju je nastao - NFT. Ova engleska skraćenica označava "non-fungible token", odnosno "nezamjenljivi žeton".

Digitalni predmet

Taj termin se odnosi bilo koji digitalni predmet, u rasponu od nekih istinskih umjetničkih djela, kao što su muzički snimci ili digitalna likovna djela, pa do mnogo manje ozbiljnih "digitalnih stvari" kao što su popularni memovi ili viralne gif animacije.

Međutim da bi istražili o čemu se tačno radi za pomoć smo zamolili Nedžada Smajića inače kreatora prve bh. kriptovalute.

Naime, „Blockchain“ tehnologija došla je u BiH, a na berzama je izlistana i prva bh. kriptovaluta koja je dobila naziv RuXCrypto (RXC). 

"Ideja je nastala nakon što smo poslije pet godina aktivne zajednice Crypto.ba zaključili da bi trebalo da malo bolje izučimo ovu tehnologiju, a nema boljeg načina nego da se započne kriptovaluta. Nakon nekoliko pokušaja na lokalnoj mreži, dobili smo RXC, koji je započeo u mojoj šupi. U vrijeme prije nego što sam započeo prvi blok RXC-a, svi u zajednici su bili obaviješteni unaprijed, tako da smo ispoštovali 'fair mining' sistem", pojasnio je Smajić za portal UNA TV.

Smajić: Umjetnici godinama digitalno stvaraju

Dodao je da u BiH je već moguće kupovati kriptovalutama.

"Nakon uspješnog listiranja na EU licenciranoj berzi, dobili smo osnovu za cijenu RXC-a koju diktira sistem ponude i potražnje, nakon čega možemo krenuti u implementaciju u neke od naših postojećih sistema. Nedavno smo pustili i RXC Market, u kojem možete nešto prodati, a i kupiti putem kriptovaluta, nešto kao naš domaći PIK.ba, samo s omogućenim kriptovalutama", istakao je Smajić.

Razvoj digitalne umjetnosti

Ipak, govoreći o najnovijoj pošasti nazvanoj NFT, Smajić ističe da digitalna umjetnost sama po sebi nije novi medij. 

"Umjetnici godinama digitalno stvaraju. Otkako je Apple izdao Lisa grafički interface 1984. godine, korisnici su digitalno mogli 'slikati' radove s mnogo manje materijala i novca nego što su to dopuštali mnogi tradicionalni mediji. Tokom posljednjih nekoliko decenija svijet umjetnosti primjetio je širenje projekata, izložbi, institucija i prodaje oko digitalne umjetnosti", rekao je Smajić.

Dodao je da je glavna prednosti implementiranja blockchain tehnologije u umjetnička djela jeste upravo dokazivanje autentičnosti.

"Blockchain tehnologija koja deluje kao javni sistem za praćenje zapisa omogućava svima da prate historiju umjetničkog dijela. To omogućuje umjetniku da u cjelini prikazuje umjetničko djelo na ovoj javno praćenoj bazi podataka, dokazujući tako autentičnost digitalnog umjetničkog djela na način koji je prije bio nemoguć. Umjetničko djelo ima vrijednost kada je jedinstveno ili autentično i sada se digitalna umjetnost može mjeriti u istim parametrima kao fizička ili tradicionalna umjetnost", pojasnio je Smajić.

Međutim, prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme dešava se ogromna ekspanzija NFT digitalnih umjetnina. 

"Veliki broj umjetnika, kao i poznatih ličnosti vidjeli su mogućnost dobre zarade, a prije svega jer je koronavirus svima smanjio primanja. Sve je to trebalo biti bajno i super, ali ne treba da zaboravimo činjenicu da se kroz NFT umjetnost pere ogroman novac. U većini slučajeva to niko ne primjeti. Trebamo se zapitati da li je tolika zaluđenost zapravo rezultat mogućnosti pranja novca", istakao je Smajić.

Dodao je da o toj mogućnosti treba dobro razmisliti. 

"Imam i primjer o kojem smo mi prije nekoliko dana imali raspravu u našoj crypto zajednici. Kad je član crypto.ba foruma kupio NFT sliku za 500 eura odlučio je da se pohvali. Pokazao je nama tu sliku, u tom trenutku svi smo kliknuli desni klik mišem i uradili "save picture as", ispričao je Smajić.

Pojasnio je da razlika između njegove originalne i ove koja je nastala zbog desnog klika miša ne postoji. 

"Samo što na originalnoj postoji NFT Blockchain potpis. Ipak dolazimo do spoznaje da NFT i nije baš neko idealno riješenje", zakljkučio je Smajić.

Inače, sigurnosne agencije širom svijeta, istražuju mogućnost da se preko prodaje NFT-ova radi pranje novca, a nisu daleko od potvrđivanja i ideje o piramidalnoj prevari, što će ipak biti teško dokazati.

Spisak najskupljih NFT-ova prodanih ove godine:

1. The Merge (91,8 miliona dolara)
2. The First 5000 days (69 miliona)
3. Human One (28,9 miliona)
4. CryptoPunk #7523 (11,7 miliona)
5. CryptoPunk #3100 (7,58 miliona)
6. CryptoPunk #7804 (7,57 miliona)
7. Crossroads (6,6 miliona)
8. Ocean Front (6 miliona)
9. CryptoPunk #5217 (5,45 miliona)
10. Stay Free (5,4 miliona)
11. This Changed Everything (5,4 miliona)
12. Save Thousands of Lives (4,5 miliona)
13. CryptoPunk #2338 (4,32 miliona)
14. Replicator (4,1 miliona)
15. Doge (4 miliona)

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()