Paralizovana žena progovorila preko digitalnog avatara

Teško paralizovanoj ženi omogućeno je da govori preko avatara zasnovanog na tehnologiji koja moždane signale prevodi u govor i mimiku

27.08.2023. 20:01
  • Podijeli:
Vežbe za mozak (2)-63ea2c54d550a.webp Foto: Pixabay

Ovaj tehnološki napredak budi nadu da moždano-kompjuterski interfejs može potpuno promijeniti život ljudi koji su izgubili moć govora zbog moždanih udara ili bolesti poput amiotrofične lateralne skleroze.

Sve do sada, pacijenti su morali da se uzdaju u spore govorne sintizere koji su ispisivali reči uz pomoć tehnologije koja je registrovala pomjeranje očiju i male pokrete lica.

Najnovija tehnologija koristi sitne elektrode ugrađene u površinu mozga kako bi detektovali električnu aktivnost u dijelu mozga koji kontroliše govor i mimiku. Signali se direktno prevode u govor digitalnog avatara koji simulira i izraze lica, poput osmjeha, mrštenja ili iznenađenja.

„Ovi napreci nas dovode mnogo bliže pravim rješenjima za pacijente“, ističe profesor Evard Čang sa Univerziteta u Kaliforniji, koji predvodi istraživanje.

Pacijentkinja, četrdesetsedmogodišnja En, nakon teškog moždanog udara prije 18 godina ostala je paralisana. Nije u stanju da govori ili kuca i obično komunicira pomoću tehnologije koja joj omogućava da bira slova i ispiše 14 riječi u minuti.

Naučnici su joj ugradili 253 elektrode u dio mozga koji je ključan za govor. Elektrode su presretale moždane signale koji bi, da nije bilo moždanog udara, kontrolisali mišiće jezika, vilice, grkljana i lica.

Ova tehnologija, ipak, još nije savršena: pogrešno je dekodirala 28 odsto riječi tokom probe koja je uključivala 500 fraza i generisala je 78 riječi u minutu u poređenju sa 110 do 150 koje izgovorimo u uobičajenom govoru.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()