Kineska "vodena" baterija ima dvostruko veći kapacitet od litij-jonske

"Vodene" baterije generalno imaju nižu gustoću energije zbog ograničene rastvorljivosti elektrolita i niskog napona

07.05.2024. 14:40
  • Podijeli:
telefon baterija pixaba-64c8f9178c3a4.webp Foto: Pixabay

Kineski istraživači su razvili bateriju na bazi vode za koju tvrde da je mnogo sigurnija i energetski efikasnija od "visoko zapaljivih" litij-jonskih baterija.

Istraživači navode da će nova baterija biti dvostruko energetski gušća od tradicionalnih litij-jonskih, a zbog toga ima potencijal da donese revoluciju u industriju električnih vozila.

"Vodene" baterije koriste vodu kao rastvarač za elektrolite povećavajući njihovu sigurnost. Tradicinalne litij-jonske baterije imaju visoku gustoću energije, no njihova sigurnost je ugrožena zbog zapaljivih organskih elektrolita, komponentu koja omogućava punjenje i pražnjenje, a koju one koriste.

"Vodene" baterije generalno imaju nižu gustoću energije zbog ograničene rastvorljivosti elektrolita i niskog napona.

Međutim, istraživači su razvili "vodenu" bateriju visoke energetske gustoće zasnovanu na halogenom prijenosu više elektrona.

Grupa istraživača predvođena profesorom Lijem Xianfengom s Instituta za hemijsku fiziku u Dalianu (DICP) je u saradnji s grupom profesora Fua Qianga također s DICP-a, razvila katodu za prijenos više elektrona zasnovanu na bromu i jodu. Ova katoda je postigla specifični kapacitet veći od 800 Ah/L i gustoću energije do 1.200 Wh/L na osnovu katolita u testiranju pune baterije, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Nature Energy.

Da bi poboljšali energetsku gustoću vodenih baterija, istraživači su koristili miješanu halogensku otopinu jodidnih (I-) i bromidnih jona (Br-) kao elektrolita. Razvili su reakciju prijenosa više jona prenoseći I- na jodni elemet (I2), a zatim na jodat (IO3-).

Istraživači su rekli da je tokom procesa punjenja I- oksidiran u IO3- na pozitivnoj strani, dok je generirani H+ preveden na negativnu stranu u obliku potpornog elektrolita. Tokom procesa pražnjenja, H+ su vođeni s pozitivne strane, a IO3- su reducirani na I-.

Razvijena katoda za prijenos više elektrona imala je specifičan kapacitet od 840 Ah/L. Kombinujući katodu s metalnim Cd-om kako bi se formirala puna baterija, istraživači su postigli energetsku gustoću do 1.200 Wh/L na osnovu razvijenog katolita.

Prema istraživačima, Br- dodan elektrolitu mogao je stvoriti polarni jod bromid (IBr) tokom procesa punjenja, što je olakšalo reakciju s H2O za formiranje IO3-.

Tokom pražnjenja, IO3- je mogao oksidirati Br- u Br2 i učestvovati u elektrohemijskoj reakciji da bi se ostvarilo reverzibilno i brzo pražnjenje IO3-. Stoga je bromidni intermedijer formiran tokom procesa punejnja i pražnjenja optimizirao proces reakcije, efikasno poboljšavajući kinetiku i reverzibilnost elektrohemijske reakcije.

Prema SCMP-u, kada su istraživači testirali svoj elektrolit s vanadijskom anodom, otkrili su da se životni ciklus baterija može produžiti na 1.000 ciklusa, a demonstrirana je i značajna stabilnost.

Naučnici su također spomenuli da je gustoća energije njihovih baterija čak premašila gustoću energije nekih čvrstih elektrodnih materijala te da bi se cijenom mogla porediti s tradicionalnim litijskim baterijama.

Istraživači tvrde da njihov rad dokazuje mogućnost razvoja vodenih baterija visoke energetske gustoće te da nudi razvojnu opciju za skladištenje energije u mreži pa čak i za električna vozila.

"Ova studija pruža novu ideju za dizajn vodenih baterija visoke energetske gustoće te može proširiti primjenu vodenih baterija", istakao je Li.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()