Kina kreće s masovnom proizvodnjom humanoidnih robota?

Najnoviji od njih su napredni humanoidni roboti, za koje se vjeruje da će se masovno proizvoditi u zemlji već 2025. godine

07.11.2023. 10:30
  • Podijeli:
robot Optimus_foto_TW Cropped-6512e00691194.webp Foto: YouTube/@tesla

Kina nastavlja izražavati ambicije da bude globalni lider u nekoliko tehnoloških industrija, unatoč sve većim izvoznim sankcijama koje je uveo SAD.

Najnoviji od njih su napredni humanoidni roboti, za koje se vjeruje da će se masovno proizvoditi u zemlji već 2025.

Plan za stvaranje robota postavljen je u nacrtu koji je prošle sedmice objavilo kinesko Ministarstvo industrije i informacijske tehnologije (MIIT). Vlada želi pomoći novim kompanijama na tom području, postaviti industrijske standarde, razviti talente i produbiti međunarodnu saradnju, izvještava Bloomberg, s ciljem dosezanja naprednih humanoidnih robota i njihove masovne proizvodnje do 2025. godine.

U dokumentu se kaže da se očekuje da će roboti postati bitni kao računala, pametni telefoni i električna vozila.

Ministarstvo je također reklo da Kina cilja na otkrića u senzorima okoline, kontroli pokreta i sposobnostima interakcije između stroja i čovjeka u sljedeće dvije godine.

Dokument bi mogao biti ograničen na razgovor o ciljevima, ali ipak je izazvao skok dionica kineskih robotskih kompanija. A plan nije tako nevjerojatan kao što zvuči: kineski startup Fourier Intelligence predstavio je svog humanoidnog robota GR-1 na Svjetskoj konferenciji o umjetnoj inteligenciji (WAIC) u Šangaju u julu.

Prema South China Morning Postu, GR-1 je navodno sposoban hodati na dvije noge brzinom od 5 kmh na sat dok nosi teret od 50 kg. Fourier Intelligence kaže da planira započeti masovnu proizvodnju do kraja 2023. i isporučiti tisuće jedinica sljedeće godine. Startup se također nada da će sarađivati ​​s velikim AI kompanijama kako bi dvonožnom stroju opskrbili njegov “mozak”.

Iako doista fascinantne, ove vijesti su pomalo i zastrašujuće.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()