Jesu li slušalice na solarni pogon sljedeći must-have?

Ako ste tip osobe koja zauvijek zaboravlja napuniti svoje bežične slušalice, pomoć bi konačno mogla biti pri ruci.

17.10.2022. 11:37
  • Podijeli:
slusanje-glazba-slusalice-pixabay.jpg

Dolazi u trenutku kada su prve komercijalno dostupne slušalice na solarni pogon sada u prodaji. Modeli švedske firme Urbanista i njemačkog sportskog diva Adidasa imaju solarne ploče ugrađene u svoje trake za glavu.

U svakom slučaju fleksibilne panele proizvodi još jedna švedska kompanija, Exeger, koja je proteklu deceniju provela radeći na tome da ih učini laganima, tankima i dovoljno snažnima da obave posao.

Šef Exegera Giovanni Fili kaže da je to i pitanje pogodnosti i, što je još važnije, učiniti pravu stvar za okoliš.

"Punjenje - svi ga mrze", kaže. "Ali svaki put kad ne punite [pomoću električne energije] to je dobra stvar za svijet.

"Nova generacija mladih očekuje da im se ponude alati za dobro [za okoliš], a to je ono što mi nudimo."

Exegerovi solarni paneli zovu se Powerfoyle, a debljine su samo 1,3 mm. Tehnologija se temelji na trakama titan dioksida prekrivenim prirodnom bojom. Vrlo jednostavno rečeno, boja apsorbira fotone iz svjetlosti, koji se zatim pretvaraju u elektrone.

Dok su otprilike samo upola manje učinkoviti od standardnih solarnih panela na bazi silicija iste veličine na punom suncu, paneli od titan dioksida su, osim što su znatno tanji, puno lakši i jeftiniji za proizvodnju.

Slušalice na solarni pogon i dalje imaju ugrađenu bateriju koja može napajati do 80 sati reprodukcije. To je ono što Powerfoyle traka naplaćuje. Fili kaže da trenutno ova tehnologija može proizvesti energiju za jedan sat "od samo 20 minuta engleskog ili švedskog ljetnog sunca".

Ipak, ploče također mogu stvoriti nešto energije od umjetnog svjetla, kao što je unutarnja rasvjeta, tako da je ideja da se slušalice uvijek pune osim ako nije gluho doba noći. A slušalice i dalje imaju utičnicu za napajanje ako je potrebno rezervno napajanje nakon teške upotrebe.

Fili dodaje da je malo vjerovatno da će solarni paneli uskoro biti dodani mobilnim telefonima, jer mnogi od nas drže svoju slušalicu u džepu, pa stoga nema pristup svjetlu. Umjesto toga, on predviđa da se ploče postavljaju na ljudsku odjeću i torbe, te da se iz njih pune telefoni.

Finska firma Planno već proizvodi tkanine koje imaju ugrađene solarne ploče.

Kompaniju vodi Elina Ilén, koja je takođe profesorica na Katedri za tekstilno i papirno inženjerstvo Politehničkog sveučilišta u Kataloniji i vodeći stručnjak za nosivu tekstilnu elektroniku.

Umjesto da proizvodi odjeću koja može puniti vaš mobilni telefon, kompanija se fokusira na perivu odjeću s ugrađenim senzorima na solarnu energiju. Oni mogu pratiti različite aspekte zdravlja nositelja, poput otkucaja srca, temperature, držanja, kvalitete sna i razine tjelesne masti.

"Iako ove solarne ćelije proizvode dovoljno energije za napajanje nosivih uređaja, postavljanje solarne ćelije iza tekstila nikada neće imati istu učinkovitost skupljanja energije kao solarna ćelija na izravnoj sunčevoj svjetlosti", kaže Ilén.

"Debljina, gustoća, struktura, boja i završni tretmani tekstila utjecat će na količinu potencijala za prikupljanje energije."

Ona dodaje: "Nosivi uređaji temeljeni na tekstilu jedno su od najboljih rješenja za kontinuirano praćenje zdravlja jer je prihvatljivost proizvoda lakše postići. Pacijenti već nose odjeću, ova se tehnologija može sakriti ispod tkanine kako bi se osigurala udobnost i diskrecija."

Na Sveučilištu Loughborough istraživači imaju drugačiji pristup tkaninama koje generiraju energiju. Umjesto da koriste solarne ćelije, oni skupljaju statički elektricitet koji nastaje kada se osoba kreće i pretvaraju ga u korisnu energiju.

Tehnologija se temelji na sićušnim pretvaračima energije koji se nazivaju triboelektrični nanogeneratori (tengs). Izrađeni su od vlakana kao što su pamuk, poliester i najlon, koja su prekrivena polimernim premazom koji privlači statički elektricitet. Ove fleksibilne, rastezljive, perive tengice mogu se zatim utkati ili plesti u tkaninu odjevnih predmeta.

"Naša grupa istražuje kako možemo koristiti obične tekstilne materijale i tehnike izrade tekstila za proizvodnju učinkovitih tenga za nosive aplikacije", kaže voditelj projekta Ishara Dharmasena.

"Cilj je proizvesti tekstil koji generira energiju poput majica, donjih slojeva i hlača koji su vrlo slični našoj uobičajenoj odjeći, ali sposobni generirati električnu energiju ili djelovati kao senzori za mjerenje pokreta tijela."

Dr. Dharmasena, naučni saradnik Kraljevske inženjerske akademije i predavač u Loughboroughu, dodaje da bi se u budućnosti tengovi mogli koristiti zajedno sa solarnim pločama za stvaranje hibridne odjeće koja generira energiju.

Denise Wilson, autorica knjige Wearable Solar Systems, nada se da će se tržište odjeće na solarnu energiju u nadolazećim godinama znatno proširiti.

"Mislim da bismo mogli imati koristi od više mašte kada je riječ o marketingu nosivih solarnih paketa", kaže prof. Wilson, s Odjela za elektrotehniku ​​i računalni inženjering Sveučilišta u Washingtonu, piše BBC.

"Još nismo iskoristili ono što nam mogu u potpunosti ponuditi u globalnoj zajednici."

Dodaje da će najveće područje rasta vjerojatno biti odjeća koja može puniti mobilne telefone i druge prijenosne elektroničke uređaje. "Za prosječnog potrošača to može značiti mogućnost punjenja u pokretu."

Ali ona dodaje da će takva odjeća pronaći široku popularnost, sustavi solarnih panela će morati trajati najmanje godinu dana bez značajnog gubitka učinkovitosti.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()