Vještačka inteligencija mijenja strukturu društva: Nestaje 75 miliona radnih mjesta, ali se otvara 133 miliona novih

Stručnjaci smatraju da je razumijevanje jednostavnih i kompleksnih pitanja već na strani vještačke inteligencije (AI) u odnosu na razumijevanje prosječne osobe

01.03.2024. 08:24
  • Podijeli:
tehnologija_robot_vjestacka inteligencija-6468dd0eedd43.webp Foto: Pixabay

Čak 75 miliona radnih mjesta u svijetu će nestati uslijed brzog razvoja vještačke inteligencije, ali će se zahvaljujući njoj otvoriti 133 miliona novih.

To je danas rečeno na panelu “Moć vještačke inteligencije – percepcija i stvarnost” u organizaciji nedjeljnika NIN.

Stručnjaci smatraju da je razumijevanje jednostavnih i kompleksnih pitanja već na strani vještačke inteligencije (AI) u odnosu na razumijevanje prosječne osobe, piše B92.

Potreba za stručnjacima u području vještačke inteligencije, analitike i informatike raste i vjeruje se da će vještačka inteligencija izmijeniti mnoge aspekte u gospodarstvu i svakodnevnom životu, počevši od medicine i poljoprivrede do filmske i glazbene industrije. Profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Boško Nikolić rekao je na panelu, u hotelu Hilton, da industrija i obrazovanje mogu doživjeti automatizaciju zahvaljujući vještačkoj inteligenciji.

– Čini mi se da najveći pomak, posebno u našem okruženju, možemo napraviti u području industrije, počevši od elektrodistribucije – rekao je Nikolić.

Kako je naveo, vještačke inteligencija može unaprijediti obrazovni sistem putem personalizovanog učenja, odnosno prilagođavanja obrazovanja afinitetima i dostignutoj razini znanja učenika.

– Može pomoći donekle protoku dokumenta i razumijevanja dokumenta, gdje je možda ljudska komunikacija usko grlo i gdje dolazi do problema – rekao je Nikolić.

Naglasio je da se to odnosi na racionalne sisteme koji imaju ponavljajuće operacije. Kada je riječ o tome koliko su ljudi spremni prihvatiti vještačku inteligenciju, direktor sektora za podatke, analitiku i inteligentnu automatizaciju poslovnih procesa u Telekomu Srbije Siniša Arsić rekao je da oni koriste interne podatke kako bi napravili rješenja koja omogućavaju automatizaciju određenih procesa.

– Kada nazovete naš kontakt-centar, prvi dodir s vama je AI. On suštinski sluša što mu pričate i s visokim procentom tačnosti pogađa što vam je zaista potrebno, hoćete li aktivirati neku uslugu ili ste nezadovoljni nama kao operaterom – istakao je Arsić.

Kako je naveo, glavni izazov u kreiranju upadljivih rješenja zasnovanih na vještačkoj inteligenciji odnosi se na obradu podataka korisnika, njihovih interakcija i ponašanja, a to je škakljiva tema.

– To je jedan izazov koji će se morati preskočiti da bismo bili u stanju što bolje osluškivati potrebe korisnika i da im kreiramo nešto što je potpuno zasnovano, odnosno personalizovano, prema njihovim potrebama. To je potrebno ako neko domaćinstvo, recimo, želi sportski sadržaj koji u potpunosti njima odgovara, ako ne žele da ih u toku radnog vremena uznemiravaju ili ako žele da se obraćamo samo glavi porodice – rekao je Arsić na panelu “Moć vještačke inteligencije – percepcija i stvarnost”.

Evropska unija je prije dva mjeseca postigla istorijski sporazum o setu zakona koji reguliše vještačku inteligenciju, a veliki jezički modeli, kao što je ChatGPT, danas su njeni simboli, prenosi Poslovni.hr.

ChatGPTu bilo je potrebno samo pet dana da dostigne milion korisnika. Poređenja radi, Instagramu je trebalo dva i po mjeseca za ovo dostignuće, Spotifaj pet, Dropboksu sedam, a Fejsbuku deset mjeseci.

Tviteru je, s druge strane, trebalo čak dvije godine, dok je Netfliksu trebalo tri i pol godine da dostigne milion korisnika.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()