Američki mediji: Ruska propaganda se širi u svijet video-igara

Ruska propaganda se širi u svijet video-igara, piše "Njujork tajms"

02.08.2023. 07:28
  • Podijeli:
Video igrice (3)-63ff795777ee8.webp Foto: Pixabay

U popularnoj video-igri "Majnkraft", ruski igrači simuliraju bitku za Soledar, grad u Donbasu, koji su ruske snage zauzele početkom godine, što se vidi na snimku okačenom na rusku društvenu mrežu "VKontakte".

Jedan kanal na ruskoj verziji igre "Vorld of Tenks" obilježio je 78. godišnjicu poraza nacista u Drugom svjetskom ratu tako što je organizovao virtuelnu paradu tenkova u Moskvi 1945. godine.

U "Robloksu", još jednoj video-igri koja igračima daje mogućnost da budu kreativni, jedan od korisnika obilježio je u junu Dan Rusije tako što je napravio likove po uzoru na snage ruskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Te video-igre i sa njima povezane diskusije na aplikacijama poput "Diskorda" i "Stima" postaju "onlajn platforma za ruski agitprop", piše "Njujork tajms", kao i da se na njima "cilja mlađa publika kako bi se opravdala ruska invazija na Ukrajinu" smatra američki list.

U tom virtuelnom svijetu, igrači koriste slovo Z - simbol ruskih trupa koje učestvuju u Specijalnoj vojnoj operaciji, podržavaju rusko pravo na Krim, Ukrajince nazivaju nacistima i optužuju Zapad za sukob u toj zemlji, navodi njujorški list, a prenosi RT Balkan.

"Slava Rusiji", čuje se na početku tutorijala u kome se objašnjava kako napraviti rusku zastavu u "Majnkraft". Na snimku se vidi ruska zastava koja se vijori iznad virtuelnog Luganska, grada koji je od septembra prošle godine dio Ruske Federacije.

"Svijet video-igara je platforma koja zaista može da utiče na javno mnjenje i putem koje se može doći do široke publike, pogotovo mladih", kaže Tanja Beker, istraživač u kompaniji za bezbjednost na internetu "AktivFens".

Predsjednik "Majkrosofta" Bred Smit u aprilu je rekao da je bezbjednosni tim te kompanije "identifikovao ruske pokušaje da se infiltriraju u te gejming-zajednice". On je rekao da je "Majkrosoft" o tome obavijestio vlade pojedinih zemalja, koje nije imenovao, ali je pokušao da smanji značaj tog fenomena.

Kako navodi "Njujork tajms", u navedenim primjerima se vidi "aktivnost ruske vlade", kao i to "koliko agresivno Rusija pokušava da iskoristi društvene mreže i druge zapadne proizvode kako bi ostvarila svoje političke ciljeve".

Taj američki medij, očekivano, nije naglasio da mnoge popularne video-igre sadrže ne baš prikrivenu američku propagandu, uključujući i neke od najpopularnijih igara na svijetu poput franšize "Kol of djuti".

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()