Zabrinuti roditelji podižu tužbu protiv TikToka

TikTok je poznat po upotrebi vrlo učinkovitih algoritama kako bi zadržao korisnike stalno angažiranima

25.01.2024. 15:39
  • Podijeli:
tiktok-ilustracija-tiktok.jpg

TikTok se suočava s tužbom od strane hiljada roditelja koji tvrde da je popularna društvena aplikacija ovisnička i izlaže djecu opasnom i neprimjerenom sadržaju.

Otkako je doživio ogroman porast popularnosti tokom pandemije, TikTok je suočen s velikim negodovanjem zbog potencijalno opasnih viralnih trendova, ovisničke prirode svog algoritma, te čak utjecaja na samoubistvo.

TikTok je poznat po upotrebi vrlo učinkovitih algoritama kako bi zadržao korisnike stalno angažiranima. Ti algoritmi stvaraju “efekt zečje rupe”, gdje korisnici koji pokažu interes za jedan video zatim bivaju preplavljeni sličnim temama.

Taj efekt čini TikTok ovisničkim, potencijalno stvarajući opasne situacije za mlade ljude koji su izloženi štetnim videima o mentalnom zdravlju i suicidu.

Jedan roditelj koji sudjeluje u tužbi tvrdi da je TikTok uništio život njegove kćeri nakon što je dvanaestogodišnjakinja izrazila razmišljanje o suicidu na aplikaciji. Ova nesretna situacija samo je jedna od mnogih koje su potaknule ovu masovnu tužbu, optužujući TikTok da redovito izlaže djecu poticajnom sadržaju.

Kako izvještava Dexerto, tužba protiv TikToka dolazi od strane preko 5.000 roditelja koji traže pravne korake protiv aplikacije zbog navodnih utjecaja na njihovu djecu.

Roditelji, uz podršku kompanije ClaimsHero, tvrde da TikTok uništava mlade i tvrde da njegov algoritam čini platformu "drogom" koja izlaže djecu seksualnom, nasilnom i suicidalnom sadržaju.

Prema ClaimsHero, porodicama koje su kvalificirane može biti dodijeljena odšteta do 10.000 dolara.

Ovo nije prvi put da se TikTok suočava s pravnim problemima, s tužbama korisnika i pokušajima zabrane TikToka u SAD-u koji obilježavaju njegovu kontroverznu historiju.

Nekoliko država pokušalo je uvesti zabrane ili restriktivno zakonodavstvo protiv aplikacije kako bi suzbile njene navodno štetne učinke. Osim toga, ovo nije prvi slučaj u kojem se TikToku pripisuje štetan utjecaj na mentalno zdravlje, pa čak i navodno poticanje suicida mladih ljudi. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()