AI je postao Balkanac: YugoGPT je prva regionalna verzija chatbota

Aleksina avantura u mašinskom učenju započela je 2018. godine na PSI:ML kampu, organiziranom od strane Microsofta u Petnici

21.01.2024. 13:39
  • Podijeli:
YugoGPT_foto_PrtSc-65acd635d559d.webp Foto: PrtSc

Aleksa Gordić, svjetski priznati stručnjak za mašinsko učenje i vještačku inteligenciju, pokrenuo je projekat YugoGPT i već je osvojio pažnju hiljada korisnika i korisnica.

Aleksa je nakon impresivne karijere u kompanijama poput Microsofta i Google-a, odlučio iskoristiti svoje bogato iskustvo kako bi stvorio AI jezički model prilagođen govornom području bivše Jugoslavije. Njegov projekat, poznat kao “YugoGPT”, već je osvojio pažnju hiljada korisnika i korisnica, a Aleksa s ponosom ističe svoju samoukost u ovoj tehnologiji.

Aleksina avantura u mašinskom učenju započela je 2018. godine na PSI:ML kampu, organiziranom od strane Microsofta u Petnici. Tada je istraživao reinforcement learning algoritam za rubikovu kocku nakon napuštanja Elektrotehničkog fakulteta, gdje je proveo skoro tri godine. Rad u Microsoftu na HoloLens projektu, fokusiranom na kompjutersku viziju, bio je ključan za oblikovanje njegovih temelja, prenosi hoću.ba.

Iskustvo u DeepMind-u, gdje je radio na modelima za jezik i viziju, dodatno je obogatilo njegovo znanje i postavilo ga na put stvaranja YugoGPT-a. Aleksa naglašava svoju samoukost u ovoj domeni, što dodatno naglašava njegovu ekspertizu i posvećenost.

Inspiriran nedostatkom podrške za lokalne jezike nakon napuštanja Google DeepMind-a, Aleksa je odlučio razviti jezički model (LLM) za hrvatski, bosanski, srpski i crnogorski jezik.

Zahvaljujući svojoj reputaciji i kontaktima u svijetu vještačke inteligencije, Aleksa je dobio podršku od nekoliko AI kompanija, omogućavajući mu korišćenje 16 A100 80GB grafičkih kartica. Ovaj visokotehnološki hardver bio je ključan za lansiranje YugoGPT-a.YugoGPT već je privukao pažnju javnosti, a Aleksin cilj je stvoriti domaći ekosistem oko velikih jezičkih modela kako bi kompanijama u regionu pomogao rješavati izazove upotrebom ove napredne tehnologije.
U svega 24 sata od testiranja, oko 1.000 ljudi je komuniciralo s YugoGPT-om, potvrđujući njegovu brzu i uspješnu integraciju u region. Možeš da isprobaš YugoGPT na yugochat.com.

YugoGPT ne samo da predstavlja tehnički poduhvat već i pokazuje kako pojedinci i pojedinke svojim radom mogu doprinijeti razvoju vještačke inteligencije čak i u manjim zemljama kao što je Srbija. Aleksina strast i posvećenost ovoj oblasti svakako su inspiracija za mlade u regionu koji teže inovacijama u tehnološkom svijetu.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()