6G radi 500 puta brže od prosječnih 5G telefona

Sprema se infrastruktura

04.05.2024. 14:23
  • Podijeli:
6G_internet_testiranje_foto_pixabay.jpg Foto: Pixabay

Konzorcijum japanskih kompanija, koji čine NTT DOCOMO, NEC i Fujitsu, kreirao je prvi svjetski brzi 6G bežični uređaj, sposoban za prenos podataka munjevitim brzinama od 100 gigabita u sekundi na 100 metara udaljenosti.

Ove brzine prenosa podataka ekvivalentne su bežičnom prenosu pet HD filmova u sekundi i, kako piše Statista, čak su 500 puta brže od prosječnih 5G brzina u Sjedinjenim Američkim Državama koje trenutno iznose 204,9 megabita u sekundi.

Rezultati testova pokazuju da je bežični uređaj konzorcijuma prenosio podatke brzinom od 100 Gbps u zatvorenom prostoru preko pojasa od 100 GHz i napolju u pojasu od 300 GHz.

U prethodnim testovima naučnici su postigli i veće 6G brzine, ali na mnogo kraćim udaljenostima. Drugi tim japanskih naučnika demonstrirao je rekordnu 6G brzinu od 240 Gbps, ali samo na 20 metara, o čemu je u februaru objavljeno u časopisu IEICE Electronics Express.

Uveden 2019. godine, 5G je trenutno najsavremeniji bežični komunikacioni standard i koriste ga gotovo svi novi pametni telefoni. Ali već se intenzivno priprema infrastruktura za šestu generaciju koja bi, tvrdi GSM Association (GSMA) trebala proradi u sljedećih desetak godina.

6G bi trebalo da koristi višefrekvencijske pojaseve koji se nalaze između 100 i 300 GHz. Odašiljanje u ovoj regiji iskorištava prednost većih brzina, a glavni nedostatak su im veće smetnje iz okoline i opasnost od blokiranja signala, posebno u zatvorenom prostoru.

S obzirom na to da se 6G oslanja na mnogo više frekvencijske pojaseve, biće nam potrebna potpuno nova infrastruktura za prenos i pojačavanje signala.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()