Drama, rulet i srećan kraj: Zrinjski ide dalje

18.07.2023. 22:58
Zrinjski - Urartu 7_Denis Kapetanović Pixsell-64b6eaeeb95a0.webp Foto: Denis Kapetanović / Pixsell

Fudbaleri Zrinjskog plasirali su se u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona.

Plemići su do podviga došli preko Urartua, kojeg su u dvomeču savladali sa ukupnih 7:6.

Nakon pobjede 1:0 u Jerevenu, Mostarci su očekivali lakši revanš. No, prolaz su morali da ovjere tek nakon penala u kojima je junak bio golman Marko Marić, koji je odbranio šut Armana Gazarjana.

Tačku na i stavio je Hrvoje Barišić, za veliku radost i plasman u drugu rundu.

Tako su Nemanja Bilbija i društvo ispisali klupsku istoriju, pošto nikada ranije nisu preskočili prepreku u društvu najboljih.

Četa Krunoslava Rendulića prethodne sezone je u velikom stilu osvojila duplu krunu.

Međutim, došlo je vrijeme za dokazivanje na velikoj, najvećoj sceni.

Zrinjski je dobar posao odradio u Jermeniji, gdje je slavio sa minimalnih 1:0.

Zato je večeras sve bilo spremno za feštu u gradu na Neretvi.

Pred krcatim tribinama stadiona "Pod Bijelim brijegom" domaći su od prvog sudijskog zvižduka jurnuli naprijed.

Bilbija i Josip Ćorluka od starta su bili nerješive enigme za goste. A to su naplatili u 27. minutu.

Ćorluka je bio asistent, Bilbija egzekutor, za feštu u Mostaru.

Sredinom drugog dijela Plemići su možda i mogli riješiti pitanje prolaza. Nisu, i za to su kažnjeni.

Narek Grigorjan je u 74. minutu uzeo stvar u svoje ruke, zatresao mrežu pa je igra, nakon VAR provjere, nastavljena sa centra.

No, to je tek bio prvi šok. Drugi je uslijedio u prvom minutu sudijske nadoknade, kada je Peter Kjersgard pokazao na "kreč", a Grigorjan još jednom "poentirao" za 1:2 i, ispostaviće se, produžetke.

U dodatnih 30 minuta domaćin se konsolidovao i preko Tomislava Kiša, takođe sa penala, napravio korak ka prolazu. Pa ipak, gost je zahvaljujući Artemu Maksimenku opet poveo i uveo dvomeč u već opisani penal-rulet.

Plemići će u drugom kolu igrati protiv boljeg iz dvomeča Slovana i Esperanža. Prvi susret završen je 1:1, a revanš je na programu sutra.