U samo mjesec dana stanovnici BiH podigli 86,1 miliona KM kredita, najviše za potrošnju

Enorman rast svih troškova života povećao je broj onih koji su posljednjih mjeseci predali zahtjeve bankama

20.06.2023. 15:29
  • Podijeli:
marke - centralna banka-63d26b2936f72.webp Foto: Centralna banka BiH

Život na kredit stanovnicima Bosne i Hercegovine nije nepoznanica.

Tako se rješava stambeno pitanje, kupuje automobil, pokreće posao, ponekad i ljetuje..., međutim, enorman rast svih troškova života povećao je broj onih koji su posljednjih mjeseci predali zahtjeve bankama u nadi da će im biti odobreni određeni novčani iznosi, piše Večernji list BiH.

Koje se kamate preferiraju

Razlozi zbog kojih se traži novac sve su alarmantniji s obzirom na to da je nerijetko riječ o slamci spasa za golo preživljavanje. Stanovnici Bosne i Hercegovine, prema ranijim podacima Centralne banke BiH, češće uzimaju potrošačke kredite te su skloniji birati one s fiksnom kamatnom stopom. Podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine pokazuju kako su krediti građana i kompanija na kraju aprila ove godine iznosili 22,39 milijardi maraka, odnosno, u odnosu na mart, zabilježeno je povećanje od 175 miliona maraka (0,8 posto).

Isti podaci navode kako je kreditni rast registriran kod stanovništva za 86,1 milion maraka (0,8 posto), privatnih poduzeća za 79,5 miliona (0,9 posto), kod nefinancijskih javnih poduzeća za 5,8 miliona (1 posto) i kod vladinih institucija za 5,5 miliona maraka (0,5 posto). Smanjenje kreditnog rasta registrirano je kod ostalih domaćih sektora za dva miliona maraka (1,2 posto). Godišnja stopa rasta ukupnih kredita u aprilu 2023. iznosila je 4,6 posto, nominalno 975,3 miliona maraka.

Godišnji rast kredita registriran je kod sektora stanovništva za 604,9 miliona maraka (5,7 posto), privatnih poduzeća za 296,8 miliona (3,3 posto), nefinancijskih javnih poduzeća za 99,2 miliona (19,6 posto) i kod ostalih domaćih sektora za 1,4 miliona maraka (0,8 posto).

"Smanjenje kreditnog rasta na godišnjoj razini registrirano je kod vladinih institucija za 27 miliona maraka (2,4 posto). Ukupni depoziti domaćih sektora na kraju aprila 2023. godine iznosili su 29,41 milijardu maraka, u odnosu na prethodni mjesec depoziti su povećani za 142,9 miliona maraka (0,5 posto). Rast depozita na mjesečnoj razini registriran je kod sektora stanovništva za 110,9 miliona maraka (0,7 posto), kod nefinancijskih javnih poduzeća za 12,9 miliona (0,7 posto) i kod ostalih sektora za 53,8 miliona maraka (3 posto)", naveli su iz Centralne banke Bosne i Hercegovine.

Svaki kredit ruski rulet

Raniji podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine pokazuju kako među gotovo 11 milijardi KM, koliko su kod komercijalnih banaka u prvih deset mjeseci prošle godine bili kreditno zaduženi građani ove zemlje, više od 70 posto ili gotovo osam milijardi čine nenamjenski potrošački krediti.

Iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH ranije su naveli kako je kod kredita koji su bili aktivni tokom prošle godine njih 63 posto ugovoreno s fiksnom kamatnom stopom. Dakle, gotovo dvije trećine kredita su s fiksnom kamatnom stopom. Oni su na neki način zaštićeni jer im dolaskom inflacije nije rasla kamatna stopa.

Ekonomisti pak ističu da je svaki kredit ruski rulet i da se dugoročno ne može prognozirati koja je vrsta kamatne stope zapravo dobitna. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()