Oba segmetna u porastu: Uvoz mesa u bih mnogo veći od izvoza

Količinski zabilježen je rast izvoza svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa od oko 400 tona i to u Tursku, kobasica i sličnih proizvoda za 29,6 odsto, te mesa peradi 9,5 odsto.

11.04.2024. 16:39
  • Podijeli:
piletina, pileće meso - shutterstock-65c78b39ac5e7.webp Foto: Shutterstock

BiH je prošle godine izvezla mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti 132,4 miliona KM, što je više za četiri odsto u odnosu na godinu ranije, dok je uvoz iznosio 662,9 miliona KM, što je više za 20,28 odsto u odnosu na 2022.

Ukoliko se posmatra ukupna količina izvoza mesa i mesnih prerađevina lani, ona je veća za 0,93 odsto u odnosu na prethodnu godinu, navedeno je u analizi Spoljnotrgovinske komore BiH.

Količinski zabilježen je rast izvoza svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa od oko 400 tona i to u Tursku, kobasica i sličnih proizvoda za 29,6 odsto, te mesa peradi 9,5 odsto.

Iz Komore navode da je prošle godine u odnosu na 2022. zabilježen količinski pad izvoza svinjskog mesa i to 93 odsto.

Svježe i rashlađeno meso najviše je izvoženo u Crnu Goru, u vrijednosti oko 21,9 miliona KM, Tursku 11,35 miliona KM, Hrvatsku oko sedam miliona KM, Srbiju oko šest miliona KM, te Sloveniju oko 4,4 miliona KM.

"U odnosu na 2022. godinu, promjena je povećanje izvoza na tržište Slovenije, pad izvoza u Sjevernu Makedoniju, te povećanje izvoza u Tursku više od 50 odsto", navedeno je u analizi.

Mesne prerađevine najviše su izvožene u Sjevernu Makedoniju u vrijednosti oko 21,8 miliona KM, zatim u Srbiju oko 18,2 miliona KM, Crnu Goru 11,09 miliona KM, te Hrvatsku oko 2,44 miliona KM.

Svježe i rashlađeno meso najviše je uvoženo iz Italije u vrijednosti oko 120,7 miliona KM, zatim iz Holandije oko 103 miliona KM, Poljske oko 70,5 miliona KM, NJemačke oko 59,1 milion KM, te Austrije oko 43,1 milion KM.

Iz Komore dodaju da je uvoz iz navedenih zemalja u prošloj godini rastao vrijednosno, ali ne i količinski.

Mesne prerađevine najviše su uvožene iz Srbije u vrijednosti oko 31,9 miliona KM, Hrvatske 14,7 miliona KM, Sjeverne Makedonije oko 7,57 miliona KM, Crne Gore oko 3,9 miliona KM, te Italije 2,1 milion KM.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()