Inflacija bi još mogla rasti: MMF traži povećanje kamatne stope

Građanima povećanje kamate, a MMF-u stabilnost

28.05.2023. 21:16
  • Podijeli:

Ekonomske prilike u BiH nisu dobre. Došlo je do pada stope ekonomskog rasta. Opada i stopa inflacije, ali je još na neugodno visokom nivou. I na tome neće stati. Kako iz Međunarodnog monetarnog fonda prognoziraju, inflacija bi do kraja godine ponovo mogla rasti. 

Domaćim vlastima preporučuju povećavanje kamatnih stopa i smanjenje plata. Vlasti to odbacuju, dok bankari smatraju da se preporukama sprema teren za povećanje kamata na buduće MMF-ove aranžmane.

MMF do kraja godine predviđa rast inflacije na prosječnom nivou oko šest odsto. 

Međutim, inflacija bi mogla da bude i veća od prognozirane, s obzirom na globalnu nestabilnost u svijetu. Iz MMF-a Bosni i Hercegovini savjetuju da smanji potrošnju. Što bi, između ostalog, značilo i smanjenje plata. 

„Radi se o tome da je potrebno smanjiti tekuću potrošnju, a istini za volju veliki segment te tekuće potrošnje otpada na izdvajanja za plate. Ukoliko se inflacija nastavi ili bude još gora nego što smo projektovali, biće potrebno dodatno smanjiti potrošnju na fisklanom planu i onda se može doći u situaciju da se od povećanja plata, koja su u međuvremenu donesena, odustane”, pojasnila je šef misije MMF-a u BiH Alina Lancu.

Kao vid borbe protiv povećanja inflacije, MMF preporučuje i rast kamatnih stopa, čemu se vlasti Federacije BiH oštro protive.

„Potpuno se sa tom reformom ne slažem i naravno da ćemo učiniti sve da kamate ostanu što je moguce niže. Ne može banke niko natjerati da one idu na svoju štetu i da tim kamatama ustvari gube. Dakle, rezerve u Centralnoj banci su iznad obaveznih rezervi, dakle kapitala ima, novca ima. Zašto bismo ih tjerali i stimulisali?”, jasan je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić. 

Da bi inflacija ublažila, preporuka je da kamate rastu i na kredite i na novac u bankama – odnosno na depozit. S jedne strane - banke i po ovim cijenama imaju višak depozita, pa im se ne isplati povećavati kamatnu stopu.

„S druge strane, parcijalno povećavaju kamatnu stopu na kredite onoliko koliko mogu, s obzirom na tržište jer, ne zaboravimo, da je potražnja za kreditima mala. Puno banaka imamo u BiH, samim tim banke moraju paziti kolika je kamatna stopa na kredite” pojašnjava direktor Udruženja banaka BiH Berislav Kutle.

Kutle tvrdi da MMF ovim preporukama sprema teren za povećanje kamata na buduće aranžmane. „Jasno je da će MMF ovom mjerom, načinom i pričom oko povećanja kamatne stope, povećati kamatnu stopu na svoj aranžman. Ukoliko dodje do aranžmana MMF-a, on će imati sigurno veću stopu nego što ima danas, kako bi s te strane se uticalo na smanjenje inflacije” dodaje on.

Što bi u prevodu značilo, građanima povećanje kamata, a MMF-u stabilnost.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()