Građani BiH za godinu uštedjeli 1,5 milijardi KM, a digli 838 miliona KM kredita

Rast depozita i kreditna aktivnost u bankarskom sektoru Bosne i Hercegovine potvrđuju važnost bankarskog sistema u osiguravanju financijske sigurnosti i stabilnosti

17.03.2024. 11:29
  • Podijeli:
marke_KM_konvertibilne_marke_foto_CBBiH2-65ef1a5497cc4.webp Foto: CBBiH

Nakon što su podaci s kraja januara ove godine pokazali nastavak dinamičnog rasta depozita domaćih sektora u Bosni i Hercegovini, jasno je da građani sve više biraju bankarski sistem kao pouzdan oblik štednje. Što je doprinijelo ovom trendu te koje su implikacije na domaću ekonomiju?

Prema dostupnim podacima, depoziti domaćih sektora povećani su za 135,7 miliona KM u odnosu na prethodni mjesec. Stanovnici BiH povećali su svoje depozite u bankama za 58,4 miliona KM, dok su privatna preduzeća zabilježila rast od 148,4 miliona KM. Iako su depoziti kod vladinih institucija smanjeni za 154,4 miliona KM, ukupna štednja domaćih sektora na kraju januara iznosila je 31,25 milijardi KM.

Rast depozita u bankama ukazuje na povjerenje građana u bankarski sektor kao najsigurniji oblik štednje, posebno u vremenima ekonomske neizvjesnosti. Osim percepcije sigurnosti, na rast depozita utječu i ostali makroekonomski faktori.

Iako se bilježi rast zaduživanja kod stanovništva, ukupni krediti domaćim sektorima su smanjeni za 81,2 miliona KM u odnosu na prethodni mjesec. Međutim, godišnji rast kredita svjedoči o kontinuiranom rastu ukupne kreditne aktivnosti, posebno kod građana i privatnih preduzeća.

Rast depozita i kreditna aktivnost u bankarskom sektoru Bosne i Hercegovine potvrđuju važnost bankarskog sistema u osiguravanju financijske sigurnosti i stabilnosti.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()