Kreće era digitalnog dolara

New York Federal Reserve i niz velikih banaka pokrenule su tromjesečni probni projekat digitalne američke valute

21.11.2022. 06:30
  • Podijeli:
digitalni dolar_PIXABAY-1668969729751.webp Foto: Pixabay

New York Federal Reserve, jedna od 12 banaka u sastavu Feda, pokrenula je prošle sedmice, u saradnji s nekoliko velikih banaka, pilot projekat digitalnog dolara.

Osim njujorške podružnice američke centralne banke, u projektu digitalnog dolara učestvuju još i Citigroup, Mastercard, Wells Fargo i nekoliko drugih banaka, objavili su američki mediji.

Probni period

Rok trajanja pilot projekta je 12 sedmica, odnosno tri mjeseca. U tom će se periodu vidjeti kako banke prihvaćaju i koriste digitalni dolar te kako cijeli koncept funkcioniše.

Projekat digitalnog dolara pokreće se u vrijeme kada je povjerenje investicione zajednice u kriptovalute i blockchain tehnologiju na niskim nivoima. 

'Pješčani dolar' na Bahamima

Do sada je samo nekoliko država oživotvorilo projekte svojih digitalnih valuta. Riječ je, podsjećaju američki mediji, o Bahamima i Nigeriji.

Bahami su se tako 2019. pokrenuli svoje "pješčane dolare", koji su zaživjeli u oktobru 2020. godine.

Riječ je o digitalnim tokenima koje tamošnja centralna banka izdaje kao legalno sredstvo plaćanja, a koji zamjenjuje papirnati i kovani novac. Sve se, u osnovi, svodi na elektronski novčanik, kod kojeg je jedan klik na prodajnom mjestu dovoljan za transakciju. 

E-naira u Nigeriji

I Centralna banka Nigerije je u oktobru 2021. godine lansirala svoj digitalni novac. Riječ je o e-nairi, za koju su se vlasti u Abuji nadale da će potaknuti ekonomiju te ogromne i resursima bogate zemlje te suzbiti inflaciju.

Prema podacima koje je objavio Glas Amerike, u prvih je godinu dana tim digitalnim novcem obavljeno više od 700.000 transakcija, ukupne vrijednosti 18,3 miliona američkih dolara.

Ipak, riječ je o malim brojkama za zemlju s 225 miliona stanovnika, najmnogoljudniju na afričkom kontinentu i šestu po broju stanovnika u svijetu.

Ne čudi stoga što je zaključak promatrača da e-naira nije ispunila očekivanja. Nigerijci su  jednostavno ostali vjerniji papirnatim i kovanim nairama, nego onima u elektronskom obliku.

I Kina radi na digitalnom juanu

Uprkos tome, broje druge zemlje razmatraju model uvođenja digitalnih valuta. Među njima je i Kina.

Posljednjih godina svjedočimo usponu kriptovaluta u svijetu. Među njima je svakako najznačajniji bitcoin.

I kriptovalute i digitalne valute proizvod su digitalizacije koja karakterizira današnji svijet.    

Dok za kriptovalute ne garantuje niko, iza digitalnih valuta stoje centralne banke

No, dok za kriptovalute ne garantuje niko, što znači i da je rizik ulaganja u njih velik, iza digitalnih valuta stoje centralne banke zemalja koje ih izdaju.

Samim tim, te su valute i znatno sigurnije jer imaju pokriće i "velikog brata", odnosno državnu centralnu banku koja pazi na njihovu vrijednost.  Ako ništa drugo, digitalne valute ne osciliraju tako jako i brzo kao kriptovalute. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()